Zvládnem vykonať test odberu krvi z prsta aj sám/sama? Nemôžu pritom vzniknúť problémy? 

CRP test sa vykonáva aplikátorom, ktorý využíva detský lekár. Ide o najjednoduchší spôsob odobratia krvi. Aplikátor má vďaka tenkej ihle minimálny vpich, ktorý je ťažko viditeľný okom a vytvorí iba jednu kvapôčku krvi.

Všetky potrebné materiály k vykonaniu testov spolu s návodom sú súčasťou balenia. V návode sa nachádzajú ilustračné fotografie, ako sa má odber vykonať.

Môj lekár má v ordinácii prístroj na testovanie CRP. Musím mu váš test priniesť do ordinácie? 

Nie, nie je to nutné. CRP test, ktorý ste si zakúpili obsahuje všetko, čo potrebujete k prevedeniu vyšetrenia z pohodlia domova. Výrobok je schválený a certifikovaný pre domáce použitie.

Môže CRP test využiť každý člen rodiny? Nie je to obmedzené, napr. na novorodencov? 

CRP test nemá obmedzenie, C-reaktívny proteín, ktorý test zisťuje, vytvára imunitný systém každého z nás bez ohľadu na vek.

Písali ste, že CRP test odhaľuje zbytočnosť antibiotík. Mám však predpísané antibiotiká od lekára. Neznamená to, že ich musím brať?  

Lekári nám predpisujú príliš veľa antibiotík.  Užívame väčšie množstvo antibiotík ako je priemer krajín OECD. Antibiotiká nie sú nevyhnutným zlom. Pri nadmernom užívaní však majú aj nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré sa prejavujú poškodením zdravia u dospelých a aj detí. Baktérie získavajú vyššiu odolnosť voči antibiotikám, kvôli čomu už antibiotiká nemajú rovnaký vplyv, ako predtým.

Čo presne znamená vyššia odolnosť baktérii? 

Pri nadmernom užívaní antibiotík baktérie zmutujú genetickým prenosom do stavu, kedy sú schopné sa antibiotikám ubrániť. A práve to je problém zbytočného užívania antibiotík. Baktérie sú veľmi rýchlo sa množiace mikroorganizmy, ktoré sa dokážu naučiť odolávať voči antibiotikám. Preto je lepšie zbytočne im nepomáhať.

Dokáže CRP test odhaliť i zápal, ktorý vznikol zranením alebo preťažením šliach, kĺbov alebo svalov?

Áno. Výsledok je v tomto prípade zvýšená hladina CRP.

Test bol vykonaný pri nachladnutí. Ak by som navštívil lekára, boli by výsledky rovnaké? 

Áno. Pri správnom prevedení je výsledok rovnaký ako u lekára. Test má vnútornú kontrolu správnosti prevedenia, ide o prúžok C. Ak je prítomný, všetko je v poriadku a výsledok zodpovedá zdravotnému stavu.

Dokáže byť výsledok testu ovplyvnený napr. časom, vekom, pitným režimom, stravou alebo používanými liekmi? 

Test nemôže byť bežným denným režimom ovplyvnený. Vek taktiež nemá pre ovplyvnenie výsledkov vplyv. Používané liečivá môžu ovplyvniť výsledok v zmysle produkcie látky C-reaktívneho proteínu, ale táto skutočnosť je práve žiaduca pri monitorovaní účinnosti antibiotík.

Čo je potrebné všímať si pri vyhodnocovaní testu? Hrúbky prúžku alebo intenzitu zafarbenia? 

Je potrebné všímať si intenzitu zafarbenia prúžku, nie jeho hrúbku. Prúžky majú presne vymedzené zóny a ich hrúbka zostáva konštantná.

Existujú aj ďalšie choroby, ktoré sa v organizme prejavujú zvýšenou hladinou CRP? 

Áno, avšak zvyčajné využitie koncentrácie CRP ako faktoru odpovede organizmu na infekciu je pre rozlíšenie bakteriálneho alebo vírusového pôvodu choroby. Zmeny koncentrácie C- reaktívneho proteínu v krvi sú spôsobené zápalmi obvykle bakteriálnej povahy, poškodením tkaniva. CRP je tiež používaný aj ako prediktívny ukazovateľ kardiovaskulárnych chorôb. Pre toto je však potrebný test s vysokou citlivosťou.

Ako mám interpretovať výsledky CRP testu? 

Vysvetlenie hodnôt CRP nájdete v nasledujúcich 2 tabuľkách.

Výsledky CRP testu u dospelých:

 

Dĺžka trvania chorobyCRP < 25 mg/lCRP 25-50 mg/lCRP > 50 mg/l
< 1 deňžiadna jednoznačná indikácianasaďte antibiotikánasaďte antibiotiká
1-7 dníneposkytnite antibiotikážiadna jednoznačná indikácianasaďte antibiotiká
> 7 dnížiadna jednoznačná indikácianasaďte antibiotikánasaďte antibiotiká

 

Výsledky CRP testu u detí:

 

Dĺžka trvania chorobyCRP < 10 mg/lCRP 10-25 mg/lCRP > 25 mg/l
< 1 deňžiadna jednoznačná indikácianasaďte antibiotikánasaďte antibiotiká
1-7 dníneposkytnite antibiotikážiadna jednoznačná indikácianasaďte antibiotiká
> 7 dnížiadna jednoznačná indikácianasaďte antibiotikánasaďte antibiotiká

 

Zdroj

Poznámka – samotná hodnota musí byť braná do úvahy v súvislostiach, ktoré najlepšie pozná iba lekár. CRP je dobrá pomôcka, posledné slovo by mal mať vždy váš lekár .

Kúpiť CRP test (CTA)

kúpiť crp test